Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių61
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių97
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė769984

Naujienos

ENNHRI projektas – žmogaus teisių principais grįstos ilgalaikės socialinės priežiūros link

2017 m. gruodžio 2 d.

IMG 1792Pristatydamas žmogaus teisių stebėsenos išvadas socialinės priežiūros įstaigose, Seimo kontrolierių įstaigos vyriausiasis konsultantas Vytautas Valentinavičius išsakė susirūpinamą dėl žmogaus teisių problemų, susijusių su orumo išsaugojimu, teisės į privatumą, savarankiškumą, prasmingą dalyvavimą užtikinimu Lietuvos socialinės priežiūros įstaigose.

Vis dėlto kitų nacionalinių žmogaus teisių institucijų Belgijos, Kroatijos, Vokietijos, Vengrijos ir Rumunijos socialinės priežiūros įstaigose vykdyta žmogaus teisių stebėsena atskleidė panašias problemas, tarp kurių – į žmogų orientuotos priežiūros stoka.

Apibendrinant Europos nacionalinių žmogaus teisių institucijų (ENNHRI) vykdyto projekto pagrindines išvadas politikos kūrėjams, globos paslaugų teikėjams ir vyresnio amžiaus asmenų teisių gynėjams buvo pasiūlytos tolesnės gairės, ypatingai atkreipiant dėmesį žmogaus teisėmis grįstos ilgalaikės priežiūros įgyvendinimą bei pagyvenusių žmonių teisių apsaugos užtikrinimą ir skatinimą socialinės priežiūros įstaigose.

Oficialios statistikos  duomenimis,  ilgalaikės priežiūros paslaugoms Europos Sąjunga (ES) vidutiniškai išleidžia apie 1,7 proc. BVP. Išlaidos svyruoja nuo 0,3 proc. (Slovakijoje ir Kipre) iki 4,1 proc. (Nyderlanduose). Numatoma, kad vidutinės išlaidos ilgalaikei socialinei priežiūrai ES per metus padidės nuo 2,3 proc. iki 4 proc. BVP..

Pasak Europos Parlamento narės Heinzos Becker, ši veikla turi būti suvokiama kaip „kartų solidarumas“. Kita vertus, Europos Komisijos užimtumo ir socialinių reikalų direktorato vadovė Ana Carla Pereira pabrėžė, kad socialinė priežiūra turėtų būti vertinama ne tik socialiniu požiūriu, nes po kelerių metų Europoje jau gyvens 12 milijonų žmonių, kuriems bus reikalinga ilgalaikė socialinė priežiūra, bet ir atkreipiamas dėmesys į žmogaus teisių užtikrinimą šiose įstaigose: „Ilgalaikės priežiūros sektorius Europoje yra labai įvairus, todėl žmogaus teisės turi būti pagrindas jo plėtrai“.

ENNHRI ataskaitoje analizuojamos nacionalinių stebėsenos grupių išvados siekiant nustatyti pagrindines žmogaus teisių padėties tendencijas, susijusias su ilgalaike socialine priežiūra Europos šalyse. Ataskaita taip pat gali būti būsimų diskusijų dėl Europos Komisijos ilgalaikės socialinės priežiūros politikos tobulinimo pagrindas.

Baigiamajame projekto „Vyresnių asmenų žmogaus teisės ilgalaikės  priežiūros institucijose“ renginyje dalyvavo visų Europos institucijų ir suinteresuotų šalių, atsakingų už vyresnio amžiaus žmonių ilgalaikės priežiūros politiką, priemonių planavimą ir įgyvendinimą, įskaitant nacionalines žmogaus teisių institucijas, atstovai, politikos kūrėjai, priežiūros paslaugų teikėjai, žmogaus teisių gynėjai, vyresnio amžiaus asmenys ir jų šeimų nariai.

„Mes, iš tiesų pasiryžome visą dėmesį sutelkti į ilgalaikės priežiūros reikalaujančius asmenis – mūsų nacionalinėje aplinkoje reikia daug nuveikti, bet aš tikiuosi, kad mes išlaikysime šį postūmį ateityje“, – padarė išvadą ENNHI prezidentė Lora Vidovič.

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį