Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių55
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių95
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė778565

Naujienos

Tauragės rajono savivaldybėje aptartos žmogaus teisių problemas regiono globos įstaigose

2018 m. gegužės 11 d.

 MG 8448Lankydamasis Tauragėje Seimo kontrolierius, įstaigos vadovas Augustinas Normantas domėjosi, kaip Tauragės rajono savivaldybėje organizuojama vaikų ir suaugusių globa, su kokiomis problemomis susiduriama savivaldybėje.Seimo kontrolierius Tauragės rajono savivaldybės merui Sigitu Mičiuliu pristatė žmogaus teisių stebėsnenos mechanizmą, aptarė esminius žmogaus teisių pažeidimus globos įstaigose, problemas, įvardijamas piliečių skunduose Seimo kontrolieriams.

Pristatydamas savivaldybės veiklą Tauragės rajono savivaldybės meras S. Mičiulis aptarė problemiškiausias veiklos sritis globos institucijose,  apie pagalbos organizavimą socialiai pažeidžiamiems asmenims Tauragėje.

„Žmogiškumas – didelė vertybė“, – tokiais žodžiais Seimo kontrolierius, įstaigos vadovas Augustinas Normantas kreipėsi į Tauragės apskrities savivaldybių socialinių paslaugų valdymo padalinių ir globos įstaigų atstovus, susirinkusius į Seimo kontrolieriaus organizuotą susitikimą Tauragės rajono savivaldybėje žmogaus teisių problemos globos įstaigose aptarti.

Viešėdami Tauragėje Seimo kontrolierių įsitaigos darbuotojai susirinkusiems pristatė nacionalinės kankinimų prevencijos funkciją, kalbėjo apie Seimo kontrolierių įstaigos atliekamą žmogaus teisių stebėseną, aptarė esmines teisių problemas globos įstaigose, dažniausiai pasitaikančius žmogaus teisių pažeidimus.

Atlikdami žmogaus teisių stebėseną globos įstaigose, Seimo kontrolieriai visuomet atkreipia dėmesį į tai, kaip užtikrinamos globos įstaigose esančių gyventojų teisės: „Atliekame patikrinimus, teikiame rekomendacijas bei siūlymus keisti teisės aktus, tačiau dažnai susiduriame su tuo, kad  nuo globos įstaigos darbuotojų geranoriškumo priklauso pokyčiai globos įstaigose“. 

Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro patarėjai priminė įstaigų vadovams, kad žmogaus teisių stebėsenos ir patikros esmė – prevencija. Žmogaus teisių biuro darbuotojų teigimu, tikrasis jų vizitų tikslas nėra skaičiuoti pažeidimus, o iš tiesų prižiūrėti, kad neatsirastų  žmogaus teisių pažeidimų, surasti galimų pažeidimų priežastis bei užbėgti įvykiams už akių: „Veikloje koncentruojamės į ateitį, apibrėžiant dabartinę padėtį bei galimus rizikos veiksnius“.

Kalbėdami apie žmogaus teisių problemas globos įstaigose, Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojai atkreipė dėmesį į saugumo užtikrinimo problemas globos įstaigose: „Globos įstaigose dažnai neveikia pagalbos kvietimo sistemos arba jos įrengtos neatsižvelgiant į sunkiai judančių asmenų poreikius. Labai dažnai globos įstaigose darbuotojams ir gyventojams neorganizuojami gaisrinės saugos mokymai“.  

A. Normanto pastebėjimu, gyventojų privatumo užtikrinimas vis dar išlieka opi problema globos įstaigose. Seimo kontrolieriaus nuomone, būtina užtikrinti gyventojų privatumą, galimybę užsirakinti asmens higienos patalpose, kambariuose: „Privatumas turi būti užtikrinamas atsižvelgiant į gyventojų fizines sveikatos savybes, tačiau net ir įrengti užraktai turi būti atrakinami iš išorės nelaimės atveju“.  Seimo kontrolierius taip pat pastebėjo, kad sveikatos apžiūros metu nėra naudojamos širmos, gyventojai neturi privačios erdvės pabūti su artimais giminaičiais, lankytojais. 

Bendraudami su vaikų ir suaugusių globos įstaigų administracijos atstovais Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojai pastebėjo, kad  globos įstaigose vis dar nėra sukuriama namų aplinka, neleidžiama susikurti jaukios atmosferos. Globos įstaigose nėra užtikrinama švara ir tinkamas vėdinimas, kambariuose trūksta baldų:  „Įstaigos turi pasirūpinti asmenų higienos priemonėmis bei skatinti jomis naudotis“.

Kita problema, pasak darbuotojų, – gyventojų drabužių individualizavimas: „Darbužius reikia išskalbti, juos  rūšiuoti, atrinkti pagal sezoną, prižiūrėti, kad gyventojai dėvėtų tik švarius, tvarkingus ir sezoną atitinkančius drabužius“. Pristatydami problemas vaikų globos namuose Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojai pastebėjo, kad ne visiems vaikams sudarytos tinkamos sąlygos ruošti namų darbus: „Dažnai argumentuojama, kad vaikai nesimoko neatlieka namų darbų, todėl, esą, nėra poreikio namų darbų ruošai“.  

Vaikų globos namuose pastebima, kad organizuojant vaikams užklasinę veiklą vis dar nesigilinama į vaikų poreikius, individualias savybes. Itin dažnai užimtumas vaikams organizuojamas vadovaujantis lyčių stereotipais. Vertindami vaikų ir suaugusių globos įstaigose organizuojamą maitinimą, Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro darbuotojai pastebėjo, kad gyventojai maitinami neatsižvelgiant į individualius gyventojų poreikius, su gyventojais nesitariama sudarant meniu. Itin dažnai maitinimas nėra įvairus – trūksta vaisių, daržovių įvairovės. Be to, nėra lavinami gyventojų socialiniai įgūdžiai – gyventojai nėra skatinami tvarkytis, gamintis valgį. 

Seimo kontrolierius pastebėjo, kad  būtina užtikrinti galimybę išreikšti asmens valią, kai jam skiriamas gydymas: „Gyventojas turi turėti galimybę atsisakyti gydymo, tačiau jei jis atsisako vaistų, šią valios išraišką gydytojas turi fiksuoti asmens sveikatos dokumentuose. Be to, Seimo kontrolierius pastebėjo, kad gyventojai savo lėšomis turi įsigyti tik medikamentus ar padengti sumą, kurios nefinansuoja valstybė. 

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms bei skatina pagarbą žmogaus teisėms ir laisvėms, atliekant nacionalinės žmogaus teisių institucijos funkcijas. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, ar baudimą fakultatyvų protokolą bei

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį