Created jtemplate joomla templates

Šiandien prisijungusiųŠiandien prisijungusių43
Vakar prisijungusiųVakar prisijungusių96
Iš viso apsilankėIš viso apsilankė822163

Naujienos

Seimo kontrolieriai dėl žmogaus teisių pažeidimų valstybės institucijoms 2018 metais pateikė per 2 300 rekomendacijų

2019 m. gegužės 17 d.

Seimo kontrolierius A. NormantasSeimo Žmogaus teisių komitete aptarta Seimo kontrolierių įstaigos veiklos ataskaita: per metus sulaukta beveik 2 000 asmenų kreipimųsi. Žmonės skundžiasi dėl tarnautojų biurokratizmo ar negalėjimo išspręsti savo problemų įvairiose valdžios institucijose, tačiau pastebima, kad visuomenės suvokimas apie žmogaus teises vis dar nėra pakankamas.

„Nagrinėjame piliečių skundus dėl pareigūnų biurokratizmo ar piktnaudžiavimo, vykdome nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose bei nuo praeitų metų tapome nacionaline žmogaus teisių institucija, todėl domimės žmogaus teisių padėtimi išimtinai visose srityse“, – pristatydamas ataskaitą pažymėjo Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Augustinas Normantas.

Trečdalis visų ištirtų skundų buvo susiję su žmogaus teisių pažeidimais laisvės apribojimo vietose, šiek tiek mažiau – su asmenų kreipimųsi netinkamu nagrinėjimu. Atkreiptas dėmesys, kad daugiausiai žmonės kreipiasi dėl ūkinių dalykų: dėl atliekų tvarkymo, daugiabučių renovacijos. Seimo kontrolierius išskyrė, kad viena iš opiausių temų – atliekų tvarkymo klausimas.

„Dažnai pareigūnai sistemiškai nustato mokesčius, neatsižvelgdami į tai, ar apskritai žmogus naudojasi atliekų tvarkymo konteineriu. Yra atvejų, kai senyvo amžiaus žmogus fiziškai net neturi jėgų nueiti iki konteinerio, kuris pastatytas už beveik pusės kilometro. Juk valdžios įstaigos turėtų tarnauti žmonėms, todėl aiškinamės, ar pareigūnai padarė viską, kad žmogaus problema būtų išspręsta“, – pažymi Seimo kontrolierius Augustinas Normantas.

Seimo kontrolieriai, vykdydami nacionalinę kankinimų prevenciją, lankosi įkalinimo, socialinės globos, psichiatrijos bei vaikų globos įstaigose. Atliekami tyrimai bei žmogaus teisių padėties stebėsenos apima įvairias bei ypatingai jautrias visuomenės gyvenimo sritis. Rengiami vizitai į psichikos sveikatos, globos įstaigas, pataisos įstaigas leidžia aiškiau atskleisti sistemines žmogaus teisių problemas, kurias būtų sunku identifikuoti nagrinėjant tik gaunamus skundus.

Prižiūrėdami kaip valstybė rūpinasi bei užtikrina žmogaus teisės, Seimo kontrolieriai valstybės ir savivaldybių įstaigoms iš viso pateikė per 2 300 rekomendacijų. Institucijos, kurioms yra pateikiamos Seimo kontrolieriaus rekomendacijos, privalo jas įvertinti ir imtis veiksmingų priemonių joms įgyvendinti. Praėjusiais metais rekomendacijų įgyvendinimo procentas siekė 93 proc.

„Ombudsmenų sprendimai yra tik rekomendacinio pobūdžio, tačiau bet kuri valstybės ar savivaldybės institucija, kuriai yra pateiktos rekomendacijos, privalo jas išnagrinėti ir pateikti motyvuotą atsakymą, kodėl yra vienokia ar kitokia padėtis. Rekomendacija yra lyg signalas, kuris įspėja, kad žmogaus teisės yra nepakankamai užtikrinamos“, – pažymi Seimo kontrolierius Augustinas Normantas.

Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, ar baudimą fakultatyvų protokolą. Seimo kontrolierių įstaiga taip pat yra Jungtinėse Tautose A lygiu akredituota nacionalinė žmogaus teisių institucija.

Gedimino pr. 56, 01110 Vilnius
+370 706 65105 (tel.)
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Valstybės biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191759894

 

© Seimo kontrolierių įstaiga
Publikuojant svetainės medžiagą būtina nuoroda į šaltinį